Główną siedzibą Muzeum jest zabytkowy Ratusz Staromiejski z bogatą kolekcją dzieł sztuki. We wnętrzach tego najbardziej reprezentacyjnego w mieście budynku, jednego z niewielu takich w Europie, podziwiać można między innymi Galerię sztuki gotyckiej z kolekcją unikatowych XIV-wiecznych witraży.

Na I piętrze Ratusza znajduje się Sala Mieszczańska z galerią portretów wybitnych mieszczan Torunia. Wśród nich zobaczyć można najsłynniejszy, pochodzący z końca XVI w., wizerunek Mikołaja Kopernika. Reprodukowany był on wielokrotnie na niezliczonej ilości pamiątek i materiałów związanych z Toruniem i postacią astronoma, i należy do najbardziej kojarzonych obrazów nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Uwagę zwiedzających zwracają również: znajdujący się w Sali Królewskiej najstarszy w kraju Poczet Królów Polskich oraz Galeria malarstwa polskiego, gdzie można zapoznać się z dziełami tak wybitnych malarzy, jak: Jan Matejko, Wojciech Gerson, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Jacek Malczewski.

Wąskimi schodami do panoramy Torunia

Wieża ratuszowa to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Toruniu, zlokalizowany na wysokości 40 m. Z jej szczytu rozpościera się wspaniała panorama zabytkowego centrum, widok na Wisłę przepływającą przez miasto oraz inne osiedla znajdujące się w lewo- i prawobrzeżnej części Torunia. Wejście na wieżę prowadzi wąskimi i krętymi średniowiecznymi schodami na pierwsze piętro.

 

Ratusz Staromiejski czynny codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00, V - IX: 10.00 - 18.00, X - XII: 10.00 - 16.00

Bilet normalny 11 zł, bilet ulgowy 7 zł

Informujemy, iż w środy wstęp jest bezpłatny na wszystkie wystawy stałe. Na wystawy czasowe obowiązuje bilet w cenie promocyjnej: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł

 

Wieża Ratuszowa czynna codziennie

I - III: 10.00 - 16.00, IV i X: 10.00 - 18.00, V - IX: 10.00 - 20.00, XI - XII: 10.00 - 16.00

Wstęp płatny od poniedziałku do niedzieli

Bilet normalny 11 zł, bilet ulgowy 7 zł

W Muzeum Historii Torunia (ul. Łazienna 16) prezentowana jest wystawa „Toruń i jego historia”. Wśród eksponatów znajdują się zabytki prahistoryczne oraz te prezentujące rozwój miasta od średniowiecza do nowożytności. Zobaczyć można m.in. towary, którymi handlowali toruńscy kupcy, dokumenty związane z miastem, zabytki ilustrujące życie codzienne oraz broń. Uzupełnieniem i istotnym elementem ekspozycji są liczne multimedia.

 

Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów) czynny codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00,

V - IX: 10.00 - 18.00

X - XII: 10.00 - 16.00

Informujemy, iż w środy wstęp jest bezpłatny na wszystkie wystawy stałe.

„Księga Toruń” 3D - pokazy filmu 3D o historii Torunia - ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem placówki.

Pokazy dla grup maksimum 30 osobowych i osób indywidualnych rozpoczynają się o pełnych godzinach.

Całość tworzy pierwszą w Toruniu stałą ekspozycję poświęconą historii naszego miasta oraz jedną z niewielu ekspozycji w Polsce opowiadających kompleksowo o historii polskich miast. Wystawa obejmuje okres od ok. 11 tys. lat p.n.e. do 1990 roku. Jej dopełnieniem jest film „Księga Toruń” 3D.

W piwnicach Muzeum Historii Torunia urządzono trzy pomieszczenia edukacyjne. W pierwszym zaprezentowano w postaci osi czasu 20 filmików ukazujących najważniejsze wydarzenia z historii miasta na tle wydarzeń w Polsce i na świecie. W drugim pomieszczeniu uzyskać można informacje dotyczące życia codziennego mieszkańców Torunia od XV do XX w. Z wielkoformatowych puzzli można układać budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych oraz obserwować zmieniającą się modę toruńską. Uzupełnieniem jest stylizowany kredens zawierający pomoce dydaktyczne imitujące różnorodną zastawę stołową.

Trzecia sala to miejsce, w którym możemy odbyć wirtualny spacer po dawnym toruńskim porcie, zrobić sobie zdjęcie w średniowiecznym stroju i wysłać je w formie mailowej pocztówki do przyjaciół.

 

Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów) czynny codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00, V - IX: 10.00 - 18.00, X - XII: 10.00 - 16.00

 

Ceny biletów na ekspozycje i pokaz filmu w technice 3D pt. "Księga Toruń":

 bilet normalny: 11 zł, bilet ulgowy: 7 zł

Ceny biletów na ekspozycję bez pokazu filmu w technice 3D pt. "Księga Toruń"

bilet normalny: 7 zł, bilet ulgowy: 4 zł

Ceny biletów na sam pokaz filmu w technice 3D pt. "Księga Toruń":

bilet normalny: 7 zł, bilet ulgowy: 4 zł

 

W środy wstęp na ekspozycję jest bezpłatny, natomiast na pokaz filmu w technice 3D pt. "Księga Toruń" obowiązują bilety w cenie:

bilet normalny: 7 zł, bilet ulgowy: 4 zł

„Księga Toruń” 3D - pokazy filmu 3D o historii Torunia - ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem placówki.

Pokazy dla grup maksimum 30 osobowych i osób indywidualnych rozpoczynają się o pełnych godzinach.

 

Dom Mikołaja Kopernika znajdujący się przy ulicy Kopernika 15/17 mieści się w dwóch gotyckich kamienicach kupieckich, z których jedna uznawana jest za miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Zobaczyć w niej można tradycyjny wystrój, typowy dla wnętrz mieszczańskich od XVI do XIX w. W drugiej kamienicy eksponowane są dokumenty i pamiątki związane z życiem i dziełem wielkiego astronoma.

 

Dom Mikołaja Kopernika czynny codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00, V - IX: 10.00 - 18.00, X-XII: 10.00 - 16.00

 

Ceny biletów:

Ekspozycje:

bilet normalny: 11 zł, bilet ulgowy: 8 zł

Środa - wstęp na wystawy stałe i czasowe bezpłatny.

 

Makieta średniowiecznego Torunia:

bilet normalny: 13 zł, bilet ulgowy 8 zł

W środy wstęp płatny. 

 

Promocyjne bilety na zwiedzanie ekspozycji i makietę średniowiecznego Torunia:

bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy: 13 zł

Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4) to najnowsza propozycja Muzeum Okręgowego w Toruniu. Oddział mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników, która należała do rodziny Weese. Jest to największe muzeum piernika zarówno w Toruniu, jak i Polsce. Placówka skupia w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Tutaj zwiedzający mogą zapoznać się z tajemnicą wypieku toruńskiego specjału, który od ponad 600 lat jest symbolem miasta.

Interaktywna ekspozycja prezentuje zabytki związane z rzemiosłem i przemysłem piernikarskim od czasów średniowiecza do XX w. Wśród nich zobaczyć można formy piernikarskie, oryginalne naczynia i sprzęty kuchenne, a nawet piece służące do wypieku pierników. Odwiedzający mogą też przygotować pamiątkę z pobytu w Toruniu – swój własny piernik ozdobny oraz wziąć udział w piernikowych biesiadach.

Partnerem Muzeum Toruńskiego Piernika jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik”, bezpośredni spadkobierca fabryki rodziny Weese oraz najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo produkujące pierniki.

 

Muzeum czynne w dni:

Wtorek – niedziela, godz. 10-18 od 1 maja do 30 września;
godz. 10-16 od 1 października do 30 kwietnia

Od 1 maja do 30 czerwca Muzeum Toruńskiego Piernika będzie czynne także w poniedziałki w godz. 10-18.

Wstęp:

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji i warsztaty wypieku piernika - normalny:  11 zł, ulgowy: 7 zł

Ceny biletów, warsztaty wypieku piernika (bez zwiedzania ekspozycji) - normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł 

(warsztaty odbywają się co godzinę - od 10 do 17 w miesiącach maj - wrzesień; od 10 do 15 w miesiącach październik - kwiecień)

Ceny biletów, zwiedzanie ekspozycji - normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł.

Bilety są dostępne w kasie Muzeum Toruńskiego Piernika oraz we wszystkich pozostałych kasach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

 

Zapisy na warsztaty wypieku piernika:

Zapisy odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach otwarcia Muzeum Toruńskiego Piernika, pod nr. telefonu:

(56) 656 70 87, (56) 656 70 79

oraz drogą mailową, na adres:

dhtp@muzeum.torun.pl oraz kasapiernik@muzeum.torun.pl

Więcej informacji o warsztatach:

www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-5-178-warsztaty_wypieku_piernika_w_muzeum.html

 

Biesiady piernikowe:

Piernikowe biesiady to doskonała okazja na spędzenie wolnego czasu razem ze znajomymi i bliskimi. To również dobry sposób na urozmaicenie konferencji i spotkań biznesowych. W zabytkowych wnętrzach dawnej fabryki pierników, w których mieści się Muzeum Toruńskiego Piernika, można miło spędzić czas na poznawaniu smaków i zapachów toruńskich specjałów.

W planie każdego spotkania znajduje się zwiedzanie ekspozycji Muzeum (wystawy: „Zmysłowy świat piernika”; „Piernikowe korzenie – od formy do pieca”; „Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie”), udział w warsztatach wypieku pamiątkowych pierników oraz poczęstunek, na który składają się miód pitny wraz z piernikami. 

Jeżeli chcesz poczuć smak i zapach korzennych przypraw oraz miło spędzić czas, zapraszamy do Muzeum Toruńskiego Piernika na piernikowe biesiady.

Biesiady odbywają się dla grup składających się z minimum 5-8 osób.

Cennik:

grupy do 30 osób - 800 zł

grupy do 45 osób - 1100 zł

Spotkania odbywają się od wtorku do niedzieli, po godz. 18.00 (w miesiącach maj - wrzesień) oraz po godz. 16.00 (od października do kwietnia). 

Rezerwacji można dokonywać w godzinach otwarcia Muzeum Toruńskiego Piernika, od poniedziałku do piątku, pod nr tel. (56) 656 70 87 oraz drogą mailową:  dhtp@muzeum.torun.pl

 

Zapraszamy również wszystkie dzieci do udziału w pierniowych urodzinkach:


www.muzeum.torun.pl/strona-410-piernikowe_urodziny.html

Inny interesujący oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu znajduje się w słynnej barokowej Kamienicy pod Gwiazdą (Rynek Staromiejski 35), gdzie oglądać można ekspozycję Świat Orientu. Wśród eksponatów znajdują się starożytne wyroby z brązu, kamienia i drewna, kamieni półszlachetnych, a także broń daleko- i bliskowschodnia. Ozdobą kolekcji jest zbiór przedmiotów ceramicznych, na który składają się zarówno figurki grobowe, jak i naczynia. Zabytki pochodzą z: Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Dodatkową atrakcją jest piękny orientalny ogród.

 

Kamienica pod Gwiazdą czynna codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00, V - IX: 10.00 - 18.00, X - XII: 10.00 - 16.00

Bilet normalny: 8 zł, bilet ulgowy 5 zł

Informujemy, iż w środy wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11), to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone podróżnikom i ich wyprawom. W obiekcie odbywają się liczne spotkania z globtroterami, którzy zjechali cały świat, i którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat egzotycznych kultur i krain. Stała ekspozycja oddziału prezentuje dorobek Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz innych polskich podróżników i badaczy.

Odział udostępnia również dla osób niewidomych i niedowidzących audiodeskrypcję wystaw. Jest to technika polegająca „na malowaniu słowem” i tworzeniu opisów werbalnych.

 

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika czynne codziennie oprócz poniedziałku

I - IV: 10.00 - 16.00, V - IX: 10.00 - 18.00, X - XII: 10.00 - 16.00

Bilet normalny 8 zł, bilet ulgowy 5 zł

Informujemy, iż w środy wstęp jest bezpłatny.